Zespół powstał w maju 2001 roku. Był wówczas drugą grupą Marka Gałązki, znanego od ponad 20 lat interpretatora i twórcy muzyki oraz wykonawcy piosenek do słów Edwarda Stachury. Pierwszy koncert nowej grupy odbył się jesienią tego roku w Słupsku na Gitarowym Przeciągu Akustycznym w Teatrze Rondo. Marek Gałązka wykonuje swoje utwory autorskie oraz piosenki Edwarda Stachury i innych poetów, takich jak: Ryszard Milczewski-Bruno, Adam Ziemianin, Konstanty Ildefons Gałczyński ze swoimi synami: Marcinem – gitara elektryczna (Marcin jest gitarzystą w zespole Tymona Tymańskiego "Transistors"), Filipem – perkusja i instrumenty perkusyjne (Filip gra na perkusji w zespole Tymona "Transistors", reaktywowanej "Brygadzie Kryzys", "Chlupot Mózgu") ostatni projekt "Kabaret Starszych Punków", Zbyszkiem Terepką– gitara basowa (Zbyszek jest komisarzem Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa Regionalnego Ośrodka Kultury) oraz Mariuszem Kawalcem – saksofon (Mariusz to przyjaciel Marcina ze studiów muzycznych, muzyk zespołu "Afropol" i "Biafro"). 

Zespół "Marek Gałązka & Synowie" występuje dość sporadycznie, choć na swym koncie ma udział w specjalnych koncertach w teatrze "Atelier" im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie (m. in. na rzecz Jacka Kaczmarskiego), udział w festiwalu Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej (OPPA) w Teatrze Nowym w Warszawie (w koncercie gwiazd) oraz udział w wielkim wydarzeniu artystycznym „Ogród Wiszący – Pieśniarze Świata” (koncert poświęcony twórczości poetów-pieśniarzy, m. in. Brella, Brassensa, Cohena, Lennona, Okudżawy, Wysockiego, Stachury i innych), a także kilkanaście występów na terenie całej Polski – niezapomniany koncert w kamieniołomach w Bóbrce koło Soliny w Bieszczadach. 
Zespół koncertował także na imprezie "Przeciwko przemocy i nietolerancji" w klubie "Sfinks" w Sopocie razem z zespołami: Biafro, Tymon i Transistors, Chlupot Mózgu; na otwarciu teatru w kościele Ojców Pijarów w Warszawie, w Teatrze Nowym w Warszawie. Ostatnim ważnym wydarzeniem w życiu zespołu było uświetnienie Dziennikarskiej Gali Europejskiej w SDP w Warszawie. 
Marek Gałązka & Synowie proponują piosenki z ważnymi tekstami współczesnych poetów, przede wszystkim Edwarda Stachury i autorskie Marka Gałązki. 
Instrumantarium zespołu oraz współpraca artystyczna z Ryszardem Tymonem Tymańskim wyznacza bardziej rockową stylistykę niż dotychczas znana z działalności z grupą "Po drodze".

Od początku 2005 roku grupa występuje pod nazwą "Marek Gałązka z zespołem".

W maju 2006 r. do Zespołu Marka Gałązki dołączył na stałe puzonista Piotr Dunajski, który gościnnie wystąpił na płycie Tu Stacja Sopot. Piotr jest trójmiejskim muzykiem znanym z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz różnych projektów jazzowo-rockowych np.: "Skakanka".

"Od 2007 r. z zespołem Marka Gałązki współpracuje Arkadiusz Kraśniewski na gitarze basowej i Karol Soroka na saksofonach barytonowym i altowym. Z zespołem rozstał się w przyjaźni Zbyszek Terepko. Faktycznie trzon zespołu
Marka Gałązki tworzą teraz muzycy grupy Tymona Tymańskiego "Transistors".

Ostanie wydarzenia w życiu zespołu obrazuje kalendarium na stronie koncerty i aktualności.

Rider techniczny

Chanel

ZAIKS

fot. Piotr Rzewuski


Ostatnia zmiana: 23 kwietnia 2008 w@m