12 grudnia 2005r.  "A tu wciąż ta sama marynarka..."
"Miasto O..."

Kiedy artysta, któremu za cały warsztat służy głos i gitara, zapuszcza się w rejony, należące do perkusji, gitary basowej czy saksofonu, efektów nie da się przewidzieć. Przekonał się o tym bardzo dotkliwie Jacek Kaczmarski - o dobrej skądinąd płycie pt. "Między nami" pisano "nieudana próba wzbogacenia brzmienia o instrumentarium orkiestrowe". W przypadku albumu Marka Gałązki jest inaczej - dodatkowe instrumenty nie odwracają uwagi od treści, wręcz przeciwnie - jedynie ją uwypuklają. Nadrzędną cechą tej płyty jest poetyckość - najbardziej widoczne jest to, oczywiście, w kołyszącej "Pieśni o nocy" (okraszonej brzmieniem harmonijki ustnej),ale nie tylko. Także w ewidentnie rockowym "A kiedy jesteś "(z tekstem: Czekam na ciebie/Ja na tym niebie/ Na tę polanę/Przejdziesz przez tęczę), W którym pojawia się również Stachurowa "jaskrawość". Ale po kolei...   Przeczytaj więcej... 

4 grudnia 2005r. Wydawnictwo Accord Song pragnie wydać (może na święta) stare nagrania Marka Gałązki z piosenkami Edwarda Stachury solo i z zespołem "Po drodze". O terminie, cenie płyty, repertuarze i miejscu sprzedaży wkrótce będą informacje na tej stronie.

2 grudnia 2005r. ukończono mix utworów do najnowszej płyty "Tu Stacja Sopot". Obecnie realizatorzy pracują nad masteringiem materiału. Płyta będzie zawierać 12 starych i nowych utworów w zupełnie nowych aranżacjach i instrumentacjach, których autorem jest Tymon Tymański. Może w tym roku pojawi się najpierw singiel z 3 utworami "33", "Nocne miasto O", "Zakryć oczy" autorstwa Marka Gałązki. W ciągu 4 - 6 tygodni pojawi się cała płyta z tytułowym utworem "Tu stacja Sopot". 

27 listopada 2005 r. Warszawa. Bardzo późnym wieczorem w klubie "Hybrydy" w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej "Wielki Finał" odbył się koncert. Gościem specjalnym był Tymon Tymański, który grał na gitarze akustycznej i elektrycznej. W duecie z Markiem Gałązką zaśpiewał piosenkę "Smutno". Z zespołem Marka Gałązki wykonał utwór "Wirualna miłość". W programie znalazły się także utwory z najnowszej płyty, która będzie wydana przez "Biodro - Records" Tymona Tymańskiego. 

11 listopada w Ełku w nowej sali Zebra odbył się koncert "Noc nie tylko ze Stachurą" w wykonaniu Marka Gałązki. W Ełku poezja Stachury ma wierną publiczność. Olecczanin Marek Gałązka jako jeden z pierwszych w Polsce już na początku lat 80, zainteresował się twórczością "Steda". Jego interpretacje zawsze przyjmowane są z ogromnym aplauzem.

8 listopada 2005r. Zakończono nagrywanie wokali oraz instrumentów dętych (saksofon, puzon) w studio Studio Biodro Records Tymona Tymańskiego. Pozostało tylko jeszcze zgrać cały materiał, dokonać masteringu i wydać płytę. Producent Tymon Tymański, główny wykonawca - Marek Gałązka oraz biorący udział w nagraniach muzycy ma nadzieję, że płyta "Tu Stacja Sopot" ukaże się przed świętami Bożego Narodzenia.

5 listopada 2005r. Marek gałązka udzielił wywiadu dziennikarzowi Gazety Współczesnej.
Dwie odsłony spotkań z poezją. Gałązka zaśpiewa Stachurę 
Marek Gałązka, znany reżyser, muzyk, autor tekstów, pieśniarz, współwórca "Przystanku Olecko" „Przystanku Gołdap". Marek Gałązka jest dyrektorem artystyczno-programowym wszystich edycji tych imprez. Jest także głównym pomysłodawcą i realizatorem corocznych Spotkań z Teatrem i Sztuką „SZTAMA", które odbywają się w Olecku od 1980 r.
Z okazji dwudziestej rocznicy śmierci Edwarda Stachury realizuje projekt „20 lat później, czyli spotkanie z Edwardem Stachurą w mieście O." (I właśnie na poezję, którą Marek Gałązka wykonuje razem z zespołem 14 listopada 2005 r. o godz 20.00 zaprasza Cafe Bohema przy ulicy Słowackiego 24. 11 listopada 2005 r. również o 20.00 Marek Gałązka wystąpi w Ełckim Centrum Kultury.

7 października 2005r. Na ukończeniu są już prace przy nagrywaniu płyty Marka Gałązki, której producentem jest Tymon Tymański. Pozostało dograć tylko jeszcze niektóre wokale i sekcję dętą w niektórych utworach. Potem tylko jeszcze zgranie i mastering. Płyta nosić będzie tytuł TU STACJA SOPOT. Przewidywany czas wydania promocyjnej serii pod koniec listopada.
Szykują się kolejne koncerty Marka Gałązki z zespołem w listopadzie; EŁK, URSUS, JÓZEFOW i WARSZAWA (patrz koncerty).

7 października 2005r. Marek Gałązka brał udział w spektaklu Drogi Wolności z okazji otwarcia sali teatralno kinowo estradowej w Regionalnym Ośrodku Kultury " Mazury Garbate" w Olecku.

21 września 2005r. Marek Gałązka uczestniczył w X Ciechanowskiej Jesieni Poezji, gdzie zaprezentował swój recital w Opinogórze w Zamku Krasińskich oraz w CKiSZ w Ciechanowie podczas Nocy Poetów. W spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Jerzyna, Krzysztof Gąsiorowski, Marek Grala, Jerzy Frydkowski, Vladan Stamenković, Andrzej K. Waśkiewicz.

9 września 2005 r. W czasie sesji nagraniowej Studio Biodro Records w Sopocie Marek Gałązka udzielił wywiadu Izie Heidrich

Nasz gość. Marek Gałązka, muzyk, reżyser, autor tekstów, animator kultury Ostryga po polsku
- Nagrywa Pan właśnie w Trójmieście nową płytę. Ma ona nosić tytuł? Tu stacja Sopot?. Skąd takie zainteresowanie tym miastem?
- Do Sopotu mam ogromny sentyment. Uwielbiam jego kameralną atmosferę. Kiedytu wracam mam wrażenie, jakbym nigdy stąd nie wyjeżdżał. Mieszkałem tu przez trzy lata, między 1984 a 1986 rokiem. To był dość trudny okres dla mnie. Dwa lata wcześniej poznałem Wojtka Fułka, który wraz z Jerzym Stachurą, juniorem przyjechał do Olecka. I to właśnie Wojtek sprawił, że zjawiłem się w Sopocie. Tu pracowałem. Byłem szefem Akademickiego Ośrodka Teatralnego przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. To były zupełnie inne czasy.
- Jak je Pan wspomina?
- Monciak wyglądał zupełnie inaczej. Nie było wtedy kawiarni z ogródkami. Jedynie Złoty Ul miał coś takiego. Doskonale pamiętam nieistniejący już Ermitage. To był klasyczny obiekt restauracyjno-gastronomiczy w stylu socrealistycznym. Na stołach białe obrusy i kelnerzy. Tu zawsze była dobra kuchnia i mimo trudnych czasów wódeczka. Szczególnie pamiętam danie podawane na zakąskę. To była tzw. ostryga po polsku. To było żółtko w szklance, posypane pieprzem i solą oraz polane maggie. Kiedyś wpisałem się restauracyjnej książki skarg i zażaleń. Prosząc o nią wywołałem niemały niepokój wśród personelu. Jadłem wówczas pstrąga saute. Napisałem wierszyk: "pstrąg saute był wspaniały, życzę aby wam tu nie siadały żadne urbany". Podpisałem się nazwiskiem, podałem nawet adres. Potem książka powędrowała na zaplecze gdzie zgromadził się personel, aby sprawdzić co napisałem. Jedyne co usłyszałem to wybuch śmiechu. Okazało się, że Jerzy Urban bywał w Ermitage'u i to dość często. - Ale Sopot to chyba coś więcej niż tylko wspomnienia z Monciaka? - Tu dojrzałem artystycznie. Do tej pory występowałem z zespołem "Po drodze". Tu zacząłem dawać samodzielne recitale. Podpisałem umowę z Teatrem Adekwatnym w Warszawie. Podjąłem się wtedy stworzenia samodzielnego recitalu. Tak się złożyło, że potem grałem go przez dwa lata.
- Jaka będzie ta płyta?
- Klimaty sopockie będą bardzo na niej obecne. Nagrywam ją w Studio Biodro Records Tymona Tymańskiego, który również Sopotem jest przesiąknięty. Wiele piosenek jest całkowicie nowych i mogą one zaskoczyć moich odbiorców. Tymon jest eksperymentatorem, co będzie słychać na płycie. Pojawi się dużo muzyki akustycznej, będzie słychać gitary, przeszkadzajki perskusyjne, może nawet puzon.
- Podobno w nagraniu weźmie udział także Lary Ugwu?
- Lary ma się pojawić jako gość. Jest on przede wszystkim moim serdecznym przyjacielem sopockim. Znamy się jeszcze ze studiów. Mieszkaliśmy wtedy w akademiku tzw. siódemce przy ówczesnej ulicy Armii Czerwonej. Lary był naszym dostarczycielem najnowszych rzeczy z Berlina Zachodniego. Przywoził kasety z najnowszymi videoklipami. Wtedy "Łajba" była jedynym klubem grającym naprawdę nowe kawałki.
- Kiedy płyta pojawi się w sklepach?
- Chcielibyśmy ją wydać do 5 listopada tak, aby zdążyć na imprezę Przystanek Olecko na Stacji Sopot, która odbędzie się na Sopockiej Scenie Of de Bicz. Do tej pory Sopot prezentował się w Olecku już dwukrotnie - była m.in. wystawa Państwowej Galerii Sztuki czy spotkania z TOPOS-em. Odbył się też duży koncert trójmiejskiej sceny alternatywnej. Teraz przyszedł czas, aby Olecko pokazało się w Sopocie. Planujemy m.in. koncert z gośćmi z Trójmiasta, wystawę fotograficzną Przystanku Olecko organizowanego od 1994 roku oraz wystawę twórców naszego regionu. Prezentację zakończyłaby noc poetycko-literacka i występ na plaży grupy
teatralnej żonglującej ogniem.

27-28 sierpnia 2005 r. Marek Gałązka uczestniczył w kolejnej sesji nagraniowej Studio Biodro Records Tymona Tymańskiego. Nagrano kilka podkładów instrumentalnych i wokali do piosenek, które znajdą się na najnowszej płycie.

W dniach 25 - 28 sierpnia 2005 r. Marek Gałązka przebywał w Trójmieście. W czasie spotkania z wiceprezydentem Sopotu Wojciechem Fułkiem (poetą, scenarzystą, publicystą) uzgadniano warunki prezentacji artystycznej i promocji Olecka na Sopockiej Scenie Off de BICZ. Planowana data występu to 5 listopada 2005 r. - pod hasłem "Przystanek Olecko na Stacji Sopot".

W dniach 26-29.08.2005 w studio Tymona Tymańskiego Biodro Records na Starym Mieście w Gdańsku odbędzie się kolejna sesja nagraniowa Marka Gałazki i jego zespołu. Producentem nagrań jest Tymon. Gościnnie w sesji udział wezmą Tymon Tymański, Tomek Quaja Szymborski (Tymon & Transistors, Brygada Kryzys) oraz Lary OK Ugwu (Biafra, Ikenga), niewykluczony jest udział innych muzyków Trójmiejskiej sceny. Do jednego z utworów zaproszenie otrzymał i potwierdził swój udział Janusz Panasewicz (Lady Pank). Wydanie płyty przewiduje się na późną jesień.


9.07.2005r. godz. 20 00 
 Podczas imprezy europejskiej Mazurskie Gniazdo koncert - Marek Gałązka z zespołem w Gołdapi pod Piękna Górą. Marek Gałązka prowadził całe "Gołdapskie Spotkania Kulturowe Mazurskie Gniazdo", które będzie w tym samym miejscu w dn. 7-9.07.2005r. www.gniazdo.mazury.pl 

Dom Kultury w Gołdapi - Polska - byl głównym organizatorem Gołdapskich Spotkań Kulturowych "Mazurskie Gniazdo" w dniach 7- 9 lipca 2005 r. u podnóża Pięknej Góry koło Gołdapi.

W ramach 3 dniowego festiwalu, prezentowane były dziedziny działalności kulturalnej i ekologicznej. Odbyły się koncerty muzyczne z udziałem artystów z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy, dla których inspiracją jest szeroko pojmowana tradycja kulturowa i natura. W sobotę 9 lipca 2005 swoją twórczość pokazały też artyści plastycy, rzeźbiarze, ceramicy i ludzie tworzący z surowców naturalnych, a takżce odbędzie się prezentacja zdrowej, ekologicznej i wegetariańskiej żywności. Impreza ma na celu promowanie kultury narodów zamieszkujących obecnie i wcześniej pogranicze Polski, Litwy i Rosji oraz propagowanie ekologicznych, zgodnych z naturą postaw.


Zobacz fotografie w galerii 

22-30.06.2005r. w studio Tymona Tymańskiego Biodro kolejna sesja nagraniowa. Nagrywane będą wokale i inne solistyczne instrumenty oraz uzupełniane będą podkłady.

Spotkanie autorskie i koncert Marka Gałązki podczas Turnieju Poezji i Prozy - 16.06.2005 r. (czwartek) o godz.12.00 w Gimnazjum w Nowych Piekutach.

Specjalne wydanie Gazety Festiwalowej 11 czerwca 2005r. z okazji l Festiwalu „Złoty Środek Poezji" w Kutnie 
Czy złoty środek poezji istnieje?
Dlaczego l Festiwal „Złoty Środek Poezji" w Kutnie? Dlaczego złoty? Dlaczego środek? Dlaczego poezji? l dlaczego w Kutnie? Ile pytań, a to jeszcze nie wszystkie, które moglibyśmy zadać. Ale uwaga: nie będzie odpowiedzi. Jesteśmy w stanie nieoczywistoci.
Tak kiedyś (Stany nieoczywistości) zatytułowała swój tom wierszy Urszula Kozioł, którą z radością będziemy gościć na naszym festiwalu. Może tu chodzić też o tę nieoczywistość, której apoteozę głosił Lew Szestow. Będziemy w stanie nieoczywistośd przez dwa dni 11 -12 czerwca 2005 r. Niezbyt często spotykają się ci, którzy sq otwarci na tajemnicę stów, rzeczy i ludzi, osobnicy ze „szczeliną w mózgu", jak ich ujmująco nazywa Bohumil Hrabal. To spotkanie może się zdarzyć w Kutnie. W każdym razie najprawdopodobniej zetkną się tu na chwilę konstelacje: Urszuli Kozioł, Wojciecha Wencla, Karola Maliszewskiego. Andrzeja Strąka, Wojciecha Giedrysa, Joanny Wajs, Krzysztofa Bielenia, Marka Grali, Macieja Wożniaka i wielu innych poetów, którzy przybędą do „złotego środka". Spotkają się tu w locie przez swoje orbity: Robert Kasprzycki i jego muzycy, Marek Gałązka i jego grajkowie, Marzena Korzonek, niezwykła formacja Czerwony Tulipan, Anna Chodakowska, Piotr Wojewódzki i Roman Ziemiański, odnajdą się tu wszyscy, którzy wraz młodzieżą teatralną Kutnowskiego Domu Kultury zechcą przejść poetyckim korowodem pod Ścianę Poetów, na której Tomasz Czyżewski utrwali wiersz Wojciecha Giedrysa. Mam nadzieję, że i Twoja Czytelniku niepowtarzalna i nieoczywista droga zawadzi w tych dniach o Kutno, choćby na chwilę, choćby tylko myślą. Czy złoty środek poezji istnieje? Może wystarczy byśmy chcieli, żeby istniał... Artur Fry:
Gazeta Festiwalowa "Puls Kutna" 11-12 czerwca 2005r.

25 maja 2005 r. odbył się koncert w programie TVP1 "Kawa czy herbata" 
“Kawa czy herbata” w Olecku
Przyznam że, z wielkim zainteresowaniem oglądałem telewizyjny program “Kawa czy herbata?”, na żywo transmitowany ze skoczni nad jeziorem Oleckie Wielkie, w dniu 25 maja br. Jak zaznaczyła na wstępie red. Małgorzata Wyszyńska, pomysłodawcą takiego mazurskiego wejścia telewizyjnej jedynki był red. Jerzy Kisielewski, zaprzyjaźniony z Oleckiem od 8-9 lat. Tradycyjnie dobrze wypadł w “okienku” (…) Marek Gałązka. To już zupełny wyjadacz, jeśli chodzi o prezentację medialną. Marek, animator kultury, potrafi w sposób oryginalny i autentyczny opowiedzieć o naszym mieście i całych Mazurach Garbatych i jego urokach. 

Tło muzyczne, jakie zapewnił M. Gałązka ze swoim synem Filipem i Zbyszkiem Terepko oraz zespół “Wniebowcięci” z liderem Radosławem Skrodzkim,, opartym na ostatnim składzie “Franka Rubla”, było niewątpliwą ozdobą tego programu. Zdjecia pod adresem: www.olecko.pl/kczh2005.htm 
Dariusz Josiewicz Tygodnik Olecko 22 (388)

W dniach 20-22 maja 2005 r. odbyła się II sesja nagraniowa w studio  Tymona Tymańskiego "Biodro" na Starówce w Gdańsku. Nagrywane były gitary i inne instrumenty.

Ogrody Piosenek 14. maja 2005, godzina 20.30. Muszla koncertowa Ogrodu Saskiego Drogi Wolności – Potęga Smaku

1. Karol Wojtyła Niech Zstąpi Duch Twój Federacja
2 Bob Dylan Odpowiedź idzie z wiatrem wyk. Marek Gałązka 
3.. Joan Baez Dona dona wyk. Magdalena Celińska 
4. U2 Krwawa Niedziela wyk. Maciej Olechnowicz 
5. Bertold Brecht Balada o guziku Jola Sip 
6.. Leonard Cohen Marsz zdobyć Manhattan wyk. Mariusz Oziu Orzechowski 
7 Sting Rosjanie wyk. Jan Kondrak 
8. Karel Kryl Motyl wyk Marek Andrzejewski
9. Lluis Llach Stary Sizet wyk. Piotr Selim
10. Peter Gabriel Bico wyk. Jarosław Chojnacki
11. Jacek Kleyff Źródło wyk. Michał Kincel
12. Jan Krzysztof Kelus Piosenka o Jacku Staszelisie wyk. Dominik Rogalski
13. Georges Brassens Śmierć za idee wyk Jacek Musiatowicz 
14. Włodzimierz Wysocki Konie Narowiste wyk. Emilian Kamiński 
15. Andrzej Garczarek przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał wyk. A. Garczarek 
16. John Lennon Wyobraź sobie wyk Piotr Selim 
17.Jan Kondrak Pieśń Dzwonu Wolności wyk. J. Kondrak
18. Zbigniew Herbert Potęga Smaku wyk. Marcin Różycki 
19. Bułat Okudżawa Modlitwa. Francois Villon. wyk. Marian Opania
20. Edward Stachura Ogród Wiszący wyk Marek Gałązka i wszyscy 
21. Jacek Kaczmarski Obława 
Natasza Żiółkowska – oprawa multimedialna ,
Chórek Jola Sip, Magdalena Celińska, Monika Krajewska, Patrycja Chętnicka, DominikRogalski, Michał Kincel, Kornel Kondrak 
Akompaniament Federacja 
Muzycy uzupełniający: Piotr Bogutyn, Bartłomiej Abramowicz 
Jan Kondrak, prowadzenie, scenariusz, organizacja, kierownictwo sprawcze 

16 kwietnia 2005 (sobota)
18.00 Koncert Jubileuszowy z okazji obchodów 40-lecia “Chatki Żaka”
Wystąpią: Alicja Lejcyk - Kamińska, Monika Krajewska, Sylwia Lasok, Jagoda Naja, Jola Sip, Danuta Wójtowicz, Marek Andrzejewski, Ryszard Borkowski, Marek Dyjak, Marek Gałązka, Andrzej Garczarek, Bernard Gaworczyk, Michał Kincel, Jacek Kleyff, Jan Kondrak, Jacek Musiatowicz, Dominik Rogalski, Marcin Różycki, Piotr Selirn, Federacja, Grupa Za 110, Klub Dobrej Piosenki, Prowadzenie: Jan Kondrak, Grzegorz Linkowski (sala widowiskowa) http://www.ack.lublin.pl/ 

W dniach 24-28.01.2005. odbyła się pierwsza sesja nagraniowa w studio Tymona Tymańskiego "Biodro" na Starówce w Gdańsku 

Producentem i realizatorem nagrań decydującym o kształcie artystycznym całości (aranże, brzmienie, instrumentacja, interpretacja, itp.) jest Tymon Tymański. Nagrano sekcję rytmiczną do kilku piosenek.
Następna sesja nagraniowa planowana jest w maju a wydanie płyty, być może już w czasie lata. Będzie to pierwsza płyta po wznowieniu działalności wydawnictwa "Biodro Records" Tymona Tymańskiego. 
 Marek Gałązka

...


Ostatnia zmiana: 04 września 2011 w@m